The C.A. Quintet – Trip Thru Hell (1969)

IMG_0002

Tym razem w poszukiwaniu psychodelicznych dźwięków udajemy się do Minnesoty. Dzięki The C.A. Quintet pod koniec lat ’60 nagrano tam niezwykły album Trip Thru Hell. Nietuzinkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, płyta jest jedną z najrzadszych pozycji na kolekcjonerskim rynku. Wydano ją oryginalnie w malutkim nakładzie 500 egzemplarzy. Po drugie, za sprawą śmiałej muzycznej wizji, jaką udało się stworzyć członkom zespołu.

Historia kapeli rozpoczyna się sztampowo, od 2 zafascynowanych muzyką braci: Kena (wokal prowadzący, trąbka) i Jima (bas, drugi wokal) Erwinów. Ich szerokie zainteresowania muzyczne miały wpłynąć na bogate brzmienie grupy. Pierwszy skład The C.A. Quintet zawiązał się w 1965. Po dwóch lata zespół wydał 2 single, które odniosły lokalny sukces. Zwróciły one zainteresowanie szefa labela Candy Floos, Petera Steinberga, który szybko podpisał kontrakt z zespołem.

W nowej wytwórni zespół wypuścił swoją trzecią siódemkę. Na singlu znalazły się dwa utwory: Smooth as Silk oraz Dr of Philosophy. Oba kawałki pokazują nowe, dojrzałe oblicze grupy. Muzycy odeszli od prostych, garażowych aranżacji na rzecz bardziej wyrafinowanych kompozycji. Wkrótce zespół przystąpił też do zarejestrowania debiutanckiego krążka. W kapeli panowała świetna atmosfera. Jak podkreśla po latach współproducent albumu Steve Longman, wszystkich opętała idea stworzenia najbardziej niezwykłego albumu, jaki kiedykolwiek nagrano!

Album otwiera Trip Thru Hell pt I. Delikatny początek z sennymi organami nie zapowiada piekielnej jazdy. Po paru taktach wchodzi jednak eteryczny głos Toni Crockett. Dziwną atmosferą podsycają oryginalnie brzmiące klawisze. Temat ten staje się motywem przewodnim płyty – pojawi się on jeszcze parokrotnie w innych utworach. Po gitarowo-basowym przejściu wchodzi nagle epicka trąbka, ale atmosfera zmienia się jak w kalejdoskopie i nagle mamy do czynienia z free jazzową solówką na pięknie spreparowanych bębnach. Niezwykłe brzmienie perkusji uzyskano dzięki użyciu nowatorskiego, jak na tamte czasy, efektu fazera. Po chwili spokoju zespół atakuje wściekłymi gitarami. Gdy ich ryk ustaje, powraca w końcu temat z początku kompozycji.

Po pierwszym utwórze wchodzimy w Colorado Morning – piękną piosenkę, która idealnie nadawałaby się na podkład do pierwszych kadrów spag-westu. Za sprawą Cold Spiders nawiedza nas niepokojąca aura z Trip Thru Hell pt I. Kawałek był nagrywany w niezwykłych okolicznościach. Utwór miał oddawać atmosferę nieuchronnej zagłady. Aby kapela mogła lepiej wczuć się w klimat, w pokoju nagraniowym odpalono generator sztucznej mgły. Efekt okazał się znakomity! Ken Erwin na początku hipnotyzuje słuchacza swoim głosem. Po chwili z jego gardła wydobywa się opętańczy krzyk, a gitara rozpoczyna diabelski popis. Jej niebywałe brzmienie uzyskano dzięki rozproszeniu dźwięku instrumentu za pomocą fazera. Dodatkowo, zastosowano takie tricki studyjne, jak zapętlenie nagranych już ścieżek gitary i puszczenie ich od tyłu.

Eksperymentalne zapędy nie opuszczały zespołu ani na chwilę. Underground Music mógł się stać prawdziwym hitem. Porywająca partia trąbki oraz świetne wokale tworzą gorącą atmosferę. Jednak w połowie kawałka wchodzi ostra gitarowa solówka i minimalistyczne organy. Powoduje to ulotnienie się przyjemnego nastroju z początku piosenki. Kolejna ścieżka na płycie to narkotyczny Hollow Lane. Powraca w niej temat muzyczny z pierwszego utworu. Przedostatni kawałek na płycie to singlowy Smooth as Silk. Album w epickim stylu zamyka Trip Thru Hell Pt II.

Mimo, że debiutancka płyta długogrająca zniknęła w ciągu paru dni z lokalnych sklepów, grupa nie odniosła sukcesu na arenie krajowej. Było to spowodowane brakiem narodowej dystrybucji krążka i wsparcia ze strony wytwórni. Kolejną przyczyną była także niełatwa w odbiorze muzyka grupy. Zabrakło gorących hitów, które mogły wypromować kapelę na singlach. Po dwóch latach od wydania Trip Thru Hell The C.A. Quintet ostatecznie rozpadli się. Z mroków zapomnienia wyciągnęła grupę wytwórnia Sundazed, która w 1995 wydała wierną reedycję ich jedynego krążka.

Jakub Gleń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: