Klasyczne reklamówki Oskara Fischingera

W połowie lat ’30 Oskar Fischinger zaczął realizować reklamówki animowane na zamówienie, których wykonywanie kontynuował aż do połowy lat ’50, kiedy skupił się głównie na malarstwie abstrakcyjnym. Do komercyjnych prac z tego okresu należą: Muratti greift ein! (reklama papierosów, 1934), Muntz TV (reklama stacji telewizyjnej, 1952) oraz Oklahoma Octane (reklama koncernu naftowego, 1955). Wszystkie z nich noszą ślady geniuszu animacyjnego artysty, który do ich wyreżyserowania użył swojego charakterystycznego rozpasania formy.

Te abstrakcyjne spoty mają jednak nie tylko znaczenie artystyczne, ale również popkulturowe, gdyż Fischinger zapoczątkował w nich, trwający do dziś, romans marketingu wizualnego z kinem eksperymentalnym. Szybkie cięcia z mistrzowskimi powiększeniami dynamicznie ruszających się kształtów, operowanie błyskami światła, zlewanie scen i nakładanie klatek na siebie – wszystko to miało wprawdzie znaleźć drogę do psychedelicznych filmów eksperymentalnych lat ’60, ale techniki te pozostały już na stałe w repertuarze Madison Avenue, ciągle szukającej bardziej efektywnych środków na dotarcie do źródła procesów decyzyjnych konsumentów.

Kanał MagivangaMagazine23 zaprasza na premierę!

Muratti greift ein! do pobrania tutaj

(YouTube odrzuca automatycznie filmy związane z tytoniem)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: