Beat na Piątek: Techno mutacje

Jeden z najlepszych noise-rave’ów, w jakich uczestniczyłem, miał miejsce gdy do Manchesteru zawitała zdrowo napromieniowana MDMA ekipa Vacant Fulfilment. Solidna dawka truskawkowych dropów pomogła mi osiągnąć głęboką synestezję i wytworzyć kilka dodatkowych kończyn, niezbędnych do nadążania za gorącym rytmem imprezy.

Vacant Fulfilment to internetowy label specjalizujący się w mrocznym, skorodowanym minimal techno. Na ich wydawnictwach i mixach nie znajdziecie tłustej produkcji czy skocznych rytmów, lecz agonalne częstotliwości maszyn, trawionych przez post-nuklearny beat. Z ich całkiem obszernego katalogu wybrałem dwa projekty, które najpełniej oddają jego specyfikę.

UKAEA jest najbardziej zbliżona do klasycznego minimalu. Ich kawałki zdominowane są przez jednostajny, suchy rytm, którego mocne podbicie zapewnia maksymalną ekstazę na parkiecie. Zza dudniącego beatu wynurzają się powtarzane w nieskończoność glitche. UKAEA nie trwa jednak w tej stagnacji do końca, przełamując ją sygnałami o wysokich i ostrych tonach.

Jednak Vacant Fulfilment posiada również bardziej eksperymentalne, ocierające się momentami o awangardę oblicze. Najlepszym przykładem jest abstrakcyjny, pełen cyfrowych improwizacji Fibrils. Brzmieniu tego projektu, za sprawą gęstej tekstury i natężenia dźwięku, bliżej do noise’u niż typowego techno.

Numery wydają się być kolażem rozpadając się drone’ów, mutujących rytmów i zbugowanych modułów dźwiękowych. Jeśli będziecie na tyle śmiali, aby odpalić Targets Knew Musk, zrozumiecie dlaczego ich set poprzedzono ostrzeżeniem, że jest to muzyka dla ludzi z ośmioma kończynami.

Jakub Gleń

2 komentarze

  1. kurwa mac cokolwiek by czlowiek wzial przy tej muzie to za niecale 5 min odlecialby w kosmos szybciej niz rakiety nasa xd

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: