Prawie 12 mln Polaków ogląda seriale w sieci, znaczna większość binge’uje

Jak wynika z badania rodzimego rynku, przeprowadzonego przez agencję MEC Global, już niemal 12 mln Polaków ogląda seriale online. W ramach badania wskazano na grupę tzw. seryjnych – maniaków oglądających przede wszystkim „seriale premium” (produkcje na wysokim poziomie). W czołówce hitów oglądanych przez Polaków znalazły się: Gra o tron, Sherlock, Wikingowie, Jak poznałem waszą matkę? oraz House of Cards.

Grupa seryjnych została wyłoniona na podstawie listy 27 seriali premium, przygotowanej przez vlogerów z Jakbyniepaczeć, specjalistów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz serwisu Serialowa. 54% z nich stanowią mężczyźni, a 46% kobiety.

Najpopularniejszą produkcją wśród seryjnych okazała się Gra o tron (HBO), którą obejrzało aż 62% osób, choć wśród wszystkich internautów serial dotarł tylko do 30%. Na drugiej pozycji w tej samej grupie uplasował się Sherlock (47%), a na trzeciej Wikingowie (42%).

Źródło: Mec Global / Wirtualne Media

Sukcesem dla rodzimych producentów jest to, iż w pierwszej dziesiątce wśród seryjnych znalazły się dwie polskie produkcje Belfer (35%) i Pakt (24%). Ta pierwsza przebiła nawet popularność hitów Netflixa: Narcos (27%) i Stranger Things (23%).

Jak skomentowała wyniki badania dla WirtualnychMediów Joanna Nowakowska, menedżer ds. komunikacji i analiz rynku w MEC: Część seriali tworzonych przez stacje kablowe i mających swoje premiery w telewizji buduje znacznie większą popularność w sieci niż w telewizji.

Są to często wymagające produkcje, o skomplikowanej fabule, które widzowie najbardziej lubią oglądać w wybranym przez siebie momencie, a nie w porze narzuconej przez ramówkę, chętnie też sięgają po więcej odcinków za jednym razem, by nie tracić wątku lub oglądają powtórnie wybrane odcinki.

Badanie MEC wskazuje również na zmianę trybu oglądania seriali przez polskich widzów w zgodzie z trendami światowymi. Tylko 13% seryjnych ogląda obecnie jeden odcinek serialu, podczas gdy znaczna większość z nich (87%) od razu binge’uje – 40% ogląda najczęściej po dwa odcinki, a pozostałych 47% po trzy lub więcej.

„Belfer” (Canal+) z Maciejem Stuhrem został przedłużony o drugi sezon

Połowa seryjnych przyznaje również, że to binge’owanie jest główną motywacją do oglądania programów w sieci. Grupa ta intensywnie korzysta ze WSZYSTKICH dostępnych źródeł seriali: wyszukiwarek torrentowych, legalnych serwisów VOD i stron pirackich. Znacznie częściej niż przeciętni internauci seryjni płacą też za VOD (51%).

W rankingu najlepszych zdaniem tej grupy producentów seriali na pierwszym miejscu plasuje się obecnie HBO (58% wskazań), a na drugim Netflix (47% wskazań). Najlepsze seriale to wg seryjnych produkcje amerykańskie, na które wskazało 75% badanych.

Wiedzę na temat nowości serialowych badana grupa pozyskuje głównie z serwisów internetowych (63%), od znajomych (43%), z mediów społecznościowych (38%), a także forów internetowych (34 %).

Źródło: MEC Global / Wirtualne Media

MEC sprawdził ponadto, jaką rolę pełnią obecnie seriale w budowaniu statusu i pozycji towarzyskiej. Okazuje się, że dla blisko 40% seryjnych oglądanie seriali jest obowiązkową aktywnością osoby, która chce być postrzegana jako obyta i atrakcyjna towarzysko. Jest to więc ważniejszy element budowania statusu, niż chodzenie na koncerty i festiwale (34%), czy chodzenie do teatru (21%).

Co ciekawe, seriale ustępują jednak czytaniu książek (48%) i chodzeniu do kina (46%), choć są ważniejszym tematem rozmów od książek – 68% seryjnych rozmawia o nich z rodziną lub znajomymi, podczas gdy o książkach rozmawia tylko 63% badanych.

Źródło: MEC Global / Wirtualne Media

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: