Konsumpcja marihuany wśród nieletnich spadła o 8% w stanach USA, w których całkowicie zalegalizowano obrót używką

Raport opublikowany w czaspośmie medycznym JAMA Pediatrics przez grupę amerykańskich naukowców potwierdza, iż pełna legalizacja obrotu marihuaną w wybranych stanach USA ma negatywny wpływ na częstotliwość konsumpcji używki przez osoby nieletnie.

Badacze swoje wnioski oparli na danych zebranych w ramach Sondy Ryzykownych Zachowań Młodzieży (Youth Risk Behavior Surveys), która przeprowadzana jest co dwa lata od 25 lat wśród uczniów szkół średnich przez federalne Centrum ds. Kontroli Chorób (Centers for Disease Control).

Celem sondy jest zbieranie danych o diecie, ćwiczeniach fizycznych, aktywności seksualnej oraz używaniu alkoholu, tytoniu i innych narkotyków. Od 1991 sonda zebrała dane od 4,4 mln uczniów.

Badaniu przewodził ekonomista D. Mark Anderson z Uniwersytetu Stanowego w Montanie współpracujący z kolegami z Uniwersytetu w Oregonie, Uniwersytetu w Kolorado i Uniwersytetu Stanowego w San Diego.

Legalna marihuana

Porównanie stanów, w których legalna jest marihuana medyczna lub marihuana rekreacyjna, ze stanami, w których panuje pełna prohibicja, ujawniło że legalność medycznej marihuany nie ma wielkiego wpływu na poziom konsumpcji używki przez młodzież.

Pełna legalizacja przynosi jednak 8% spadek okazjonalnej konsumpcji (raz na 30 dni) i 9% spadek konsumpcji regularnej (raz na 3 dni).

Jak czytamy w raporcie: Potwierdzone zostały wnioski płynące z wcześniejszych badań, które wskazywały, że nie ma żadnych dowodów na wzrost konsumpcji marihuany przez młodzież po legalizacji użytku medycznego.

Co więcej, liczby płynące z Sondy Ryzykownych Zachowań Młodzieży wskazują, iż legalizacja marihuany rekreacyjnej może w zasadzie prowadzić do spadku konsumpcji używki wśród młodzieży.

Anderson wskazuje, że jego wnioski są generalnie zgodne z opinią o wzrastającej trudności nabycia marihuany przez nieletnich w sytuacji, w której sprzedaż odbywa się w licencjonowanych sklepach, a czarnorynkowi dilerzy są szybko wypierani z rynku.

Po legalizacji młodzież wcale nie pali więcej marihuany

Badanie potwierdziło również tendencję spadkową używania konopi wśród młodzieży w wieku 12-17 lat od 2002 roku, który uważany jest za początek rozprzestrzeniania się medycznej marihuany w USA.

Spadek najbardziej widoczny jest w Kalifornii, gdzie pomiędzy 2013 a 2017 konsumpcja marihuany wśród siódmoklasistów (11-13 lat) spadła aż o 47%.

Conradino Beb

 

Źródło: Jama Pediatrics

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.