Australijska szkoła eksploatacji (lub Ozploitation) stworzyła na przełomie lat ’70 i ’80 wiele kultowych obrazów, które do dziś nic nie straciły ze swojej świeżości, a ich old schoolowy czynnik szoku daje dzisiaj dodatkowo masę zabawy. Polowanie na indyka należy bez wątpienia do najbardziej pamiętanych, będąc niezwykle ciekawym mariażem future sports i prisonsploitation z mnóstwem rzezi, scenami rozbieranymi i bardzo zręcznie podkreślonym wątkiem subwersywnym.
Scenariusz został oparty o klasyczny motyw polowania na ludzi wyjęty z książki Richarda Connella pt. The Most Dangerous Game, jednak akcja została tym razem przeniesiona w niedaleką przyszłość, w której totalitarny establishment tłumi wolność słowa, a rebeliantów wsadza do specjalnych obozów reedukacyjnych i pierze im mózg, każąc powtarzać kluczowe hasło: „Wolność to posłuszeństwo, posłuszeństwo to praca, praca to życie”. A wszystko po to, by ułatwić im powrót na łono Wielkiego Społeczeństwa.
Żeby było ciekawiej Brian Trenchard-Smith w rolach obozowego establishmentu zatrudnił aktorów znanych z australijskiej telewizji, a także Olivię Hussey (gwiazdę mini-opery mydlanej Jezus z Nazaretu, 1977) i Steve’a Railsbacka, który dwa lata wcześniej popisał się w Kaskaderze z przypadku Richarda Rusha, a cały film zrealizował w buszu.
Aktorzy ci wcielają się w piątkę skazańców, którzy dostają jedyną w swoim rodzaju szansę na wolność. Stają się oni zwierzyną łowną, na którą z użyciem kusz i karabinów myśliwskich poluje zarząd więzienia. Jeśli uciekną, są wolni. Problem polega jednak na tym, że obóz znajduje się na wyspie.
Co rzuca się szybko w oko jako bardzo nietypowe dla niskobudżetowego eksploitu, to doskonałe zdjęcia. Naprawdę przyzwoite jest też w Polowaniu na indyka aktorstwo… a do tego co 10 minut reżyser częstuje nas kolejną sceną wytwornej, choć mocno absurdalnej przemocy, z częstym komentarzem jednego z licznych katów obozowych (same ciekawe typy). I tak gdy na piaszczystym placu z udziałem publiczności zostaje spalony żywcem schwytany przez strażników uciekinier, słyszymy przezabawny tekst: „To bije na łeb telewizję”.
Polowanie na indyka to również film, jak przystało na górną półkę śmiecia, mocno przesycony wątkami społeczno-politycznymi, który trzyma w napięciu od początku do końca, a do tego oferuje widzom na końcu fantazję zemsty na znienawidzonym reżimie. Ciekawym pomysłem jest także dorzucenie fantastycznej kreatury frika, który „został znaleziony w lokalnym cyrku” i przypomina bohatera Byłem nastoletnim wilkołakiem oraz nalotu bombowego. Ten chory miks bez trudu trafi w gusta każdego fana kina eksploatacji!
Conradino Beb
Znany pod tytułami: Turkey Shoot / Escape 2000
Produkcja: Australia
Dystrybucja w Polsce: Brak
Ocena MGV: 4/5
Oglądałem kiedyś film dokumentalny o kinie ozploitation i Quentin Tarantino opowiadał o tych filmach (m.in. o „Polowaniu na indyki”) z takim entuzjazmem i podnieceniem jak by to były arcydzieła sztuki filmowej 😉 Widzę że na youtubie można ów film zobaczyć, więc w wolnej chwili zalukam.
Warto by wspomnieć o Olivii Hussey, bo ona raczej nie jest znana z australijskich oper mydlanych. Grała u Franco Zeffirellego główną rolę w „Romeo i Julii” oraz matkę tytułowej postaci w „Jezusie z Nazaretu”. Widziałem ją także w filmach „Zagubiony horyzont” i „Śmierć na Nilu”. Wielkiej kariery nie zrobiła, była ładna, lecz niezbyt utalentowana, tak przynajmniej mi się wydaje.
PolubieniePolubienie
Ale wnukom ma co opowiadać, bo zagrała główną rolę w ,, Black Christmas” Boba Clarka z 74′.
PolubieniePolubienie
Najwieksza beke mam z tego, ze zagrala Marie Dziewice w „Jezusie z Nazaretu” 🙂 A „Black Christmas” nie znam, myslisz ze warto machnac?
PolubieniePolubienie
Jasne, że warto, to jeden z najlepszych slasherów ever. Tylko oryginał, nie rimejk.
PolubieniePolubienie
Ok, sprawdze, ale musze troche innych zaleglosci wczesniej uzupelnic!
Olivia Hussey dodana do tekstu i otagowana!
PolubieniePolubienie
„Black Christmas” to będzie idealny seans na nadchodzące święta!
Olivia Hussey nie tylko Marię Dziewicę zagrała, ale też Matkę Teresę z Kalkuty. Za te role ma już zarezerwowane miejsce w Niebie 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba