Bong Joon Ho ujawnia pięć filmów, które zainspirowały jego oscarowe dzieło!

Pasożyt vel Parasite Bong Joon Ho zgarnął 4 Oscary za najlepszy film, najlepszy film zagraniczny, najlepszego reżysera i najlepszy orginalny scenariusz, przechodząc tym samym do historii kinematografii, gdyż nigdy wcześniej najlepszy film obcojęzyczny nie został symultanicznie wyróżniony jako najlepszy film przez Akademię Filmową.

Inspiracje koreańskiego reżysera leżą wszędzie. Bong Joon Ho jest wielkim fanem Martina Scorsese, Wernera Herzoga, Shohei Imamury, Hou Hsiao-hsiena czy wreszcie Alfreda Hitchcocka, który wyziera z każdego kadru jego zwycięskiego filmu.

Jak powiedział artysta w wywiadzie dla AV Club:

Jako fanatyk kina chcę zawsze kręcić filmy, które podniecają. Jest to dla mnie priorytet. A żeby to osiągnąć mam obowiązek, jak sądzę, wprowadzać wysoce interesujących ludzi. Zamiast skupiać się więc na wielkich politycznych narracjach, skupiam się na fascynujących charakterach i daję wam pole do ich eksploracji.

Jeszcze przed oscarową galą reżyser ujawnił pięć filmów, które jego zdaniem najbardziej zainspirowały warstwę fabularno-wizualną Pasożyta.

Pierwszym z nich jest koreańska Pokojówka (1960) w reż. Kim Ki-younga opowiadająca historię femme fatale, która rozpoczyna pracę w domu zamożnego kompozytora, zostaje jego kochanką i zachodzi w ciążę a po wymuszonym upadku po schodach, który doprowadza do poronienia, staje się źródłem rozpadu jego rodziny.

Klatki schodowe grają ważną rolę w wizualnym ukazywaniu infiltracji, która jest rdzeniem Pasożyta. A Pokojówka Kim Ki-younga, którego uważam za swojego mentora, opowiada o pokojówce przenikającej do życia pewnej rodziny z klasy średniej. Mamy tam klatkę schodową w kilku scenach – zdradził reżyser w wywiadzie dla The Playlist.

Ponadto, oscarowego zwycięzcę zainspirowały dwa filmy Claude’a Chabrola, mistrza anty burżuazyjnej satyry: Niech bestia zdycha (1969), thriller o nieszczęśliwym wypadku samochodowym, który staje się motywem prywatnego dochodzenia doprowadzającego do serii tragicznych wydarzeń; oraz Ceremonia (1995) – historia morderstwa bogatej rodziny przez dwie służące, nazwana przez Chabrola “ostatnim filmem marksistowskim”.

Bong Joon Ho wskazuje również na rewolucyjny w swoim czasie dramat Służący (1963) zrealizowany przez amerykańskiego reżysera Josepha Loseya na podstawie scenariusza Harolda Pintera, który jest jednym z najważniejszych filmów Brytyjskiej Nowej Fali. Jego sercem są zmieniające się stosunki społeczne w Wielkiej Brytanii i mechanizmy współzależności pomiędzy klasą wyższą i klasą pracującą.

Na liście nie zabrakło także Psychozy (1960), która pozostaje jednym z najbardziej wpływowych filmów wszech czasów ze względu na mistrzowsko prowadzony suspens i perfekcyjną warstwę wizualną, a z której Bong Joon Ho uprowadził przede wszystkim dom Batesów, lęgowisko mrocznej tajemnicy, które jest kluczowe dla fabuły Pasożyta.

Conradino Beb

 

Źródło: The Playlist / AV Club

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.