Konopie zostały udomowione 12 tys. lat temu we Wschodniej Azji – wyniki nowego badania

Data udomowienia konopi przez człowieka przez wiele lat pozostawała zagadką dla naukowców. Nowa analiza genomiczna, wykonana przez zespół z Uniwersytetu w Lozannie, wskazuje że dokonano tego 12 tys. lat temu we Wschodniej Azji, na terenie dzisiejszych Chin.

Raport z badań, opublikowany w czasopiśmie Science Advances, potwierdza iż badania nad konopiami przez wiele lat pozostawały w tyle za badaniami innych roślin uprawnych, głównie z powodów prawnych.

Naukowcy przeanalizowali 110 pełnych genomów konopi, wśród których znalazły się rośliny całkowicie dzikie, tzw. odmiany autochtoniczne (landraces), historyczne odmiany uprawne oraz współczesne hybrydy, zarówno włóknisto-przemysłowe jak i medyczno-rekreacyjne. W efekcie dało się wskazać na precyzyjną datę udomowienia rośliny oraz wczesnej hodowli, która doprowadziła do wynalezienia tysięcy współczesnych odmian.

Jak czytamy w raporcie: Udowadniamy, iż cannabis sativa została udomowiona we wczesnym Neolicie we Wschodniej Azji i że wszystkie współczesne odmiany konopi włóknistych i narkotycznych wyłoniły się ze wspólnej puli genetycznej, reprezentowanej przez dzikie i autochtoniczne odmiany z terenu dzisiejszych Chin.

Analiza wykazała również, że człowiek zaczął hodować osobno odmiany włókniste i medyczno-rekreacyjne dopiero 4 tys. lat temu, co dało początek widocznej dzisiaj gołym okiem odmiennej morfologii obydwóch „rodzin”.

Źródło: Science Advances

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: