Dick Dale i Jimi Hendrix, czyli od surfu do psychedelii

dick_dale_rendezvous_ballroom_1961

Dick Dale dzięki swojemu geniuszowi miał się stać do połowy lat ’60 najpopularniejszym muzykiem w Kalifornii i zdobyć nawet takich fanów, jak młody Jimi Hendrix, który przebywając w Kalifornii po odbyciu służby wojskowej – posługując się w tym czasie scenicznym imieniem Maurice James – poprosił go o kilka lekcji gry na gitarze.

Jak pisze Kent Crowley: Pewnego dnia do sklepu Dale’a zawitał były spadochroniarz, który przedstawił się jako Maurice James. Wytłumaczył mu, że on także był gitarzystą. Ale nie tylko, ponieważ i on był mańkutem. Znał reputację Dale’a i rozmowa, jak to zwykle bywa z gitarzystami, zeszła na sprzęt i technikę. „Zapytał, jak sobie radzisz z tym? I z tamtym?”, przypomina sobie Dale. Podczas gdy Dale grał na specjalnej gitarze dla leworęcznych muzyków z odwrotnie założonymi strunami, z wysokim E na dole, młodszy gitarzysta wyjaśnił mu, że sam zwyczajnie przerzucał swoją gitarę na prawą stronę i naciągał struny z niskim E na dole.

Fascynacje Jimiego Hendrixa surfem miały się kilka lat później objawić w nietypowej formie – jako monolog zamykający oryginalny mix stereo kultowego numeru Third Stone from the Sun, w którym słyszymy: Although your world wonders me / With your majestic and superior cackling hen / Your people I do no understand / So to you I shall put an end / And you’ll never hear surf music again. Przez wiele lat nie można było jednak na nim usłyszeć kluczowej, wieńczącej tekst sentencji: Sounds like a lie to me! (Brzmi to dla mnie jak kłamstwo), która została wycięta z pierwotnego mixu przed wytłoczeniem albumu.

Nazwa i struktura Third Stone from the Sun została przy tym zainspirowana rzadkim tunem surfowym The Third Star to the Left efemerycznej grupy The Nocturnes. W istocie pierwsze koncerty Hendrixa po powrocie do USA były określane przez dziennikarzy muzycznych jako muzyka surfowa ze względu na podkręcanie przez muzyka wzmacniaczy do maksimum i stosowanie diabelskiego vibrata oraz feedbacku w celu wywołania efektu fizycznego ataku dźwiękowego na publiczność, co było oryginalną koncepcją Dale’a.

Konrad Szlendak, fragment nieopublikowanej książki Lata gniewu, lata miłości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: