Eric Clapton i jego kokainowy t-shirt

Eric Clapton podbił narkotykową poprzeczkę w rock’n’rollowym światku w 1977, gdy zdecydował się nagrać cover słynnego songu J.J. Cale’a, Cocaine, który zaczyna się wieszczymi słowami: If you want to hang out, you’ve gotta take her out, cocaine. If you want to get down, get down on the ground, cocaine. Ale muzyk poszedł jeszcze dalej i na swoim koncercie w Oakland Coliseum w lutym 1978 wystąpił w specjalnym t-shircie z hasłem „NO SNOW NO SHOW”!

Eric-Clapton-–-No-show-No-show-T-shirt-full
Eric Clapton w swoim kokainowym t-shircie / Oakland Coliseum, luty 1978

W swojej autobiografii In His Own Words Clapton samodzielnie wyliczył, iż w połowie lat ’70 wydawał odpowiednik dzisiejszych 8 tys. funtów (około 45 tys. PLN) na heroinę tygodniowo.

Gdy muzykowi udało się w końcu rzucić nałóg w 1977, przestawił się jednak szybko na alkohol i kokainę, co postanowił nawet reklamować zrobionym na zamówienie t-shirtem „NO SNOW NO SHOW”, czyli „Bez śniegu nie ma koncertu”, który przeszedł do legendy jako symbol narkotykowego ekscesu końca lat ’70.

Eric Clapton – Cocaine (Live Santa Monica, 1978)

W istocie, Clapton wyznaje, że przed koncertem w Toronto, na który zaprosili go John Lennon i Yoko Ono, wciągnął z członkami swojego zespołu tyle koksu, że się porzygał, odpadł i trzeba go było ściągać z podłogi, żeby w ogóle mógł wystąpić pomiędzy Jerrym Lee Lewisem i Chuckiem Berrym, co zrobił trzęsąc się na scenie od nadmiaru narkotyku we krwi.

Ale wiele lat później, już po odwyku, muzyk postanowił oczyścić swój wizerunek i dał wywiad, w którym wyjaśnił, że Cocaine był od samego początku numerem antynarkotykowym!

Co na to J.J. Cale, nie wiadomo, ale t-shirt Claptona przeszedł do legendy i pojawia się nawet w doskonałym dokumencie The Drug Years, wyprodukowanym przez VH1 i The Sundance Channel.

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: