Czarny Czwartek: Cała góra trupów

Zanim przeprowadziłem się do północnej Anglii, tamtejsza scena sludge/doom wydawała mi się strasznie jednorodna. Moje wyobrażenie o niej wypełniały pogrobowe projekty muzyków z Cathedral, jaranie do Electric Wizard, jęki po rozpadzie Ramesses i wspomnienia ćpuńskich rytuałów odprawianych przy Iron Monkey. Dopiero po kilku miesiącach pobytu w Manchesterze zrozumiałem, jak wiele mi umknęło.

Prawdziwe zagłębie smolistego sludge’u znajduje się w trójkącie Newcastle – Liverpool – Manchester. Centralnym punktem tej sceny jest Newcastle, skąd pochodzi Bong oraz prężnie działająca wytwórnia Box Records. Tym razem, nieco przewrotnie, podrzucę wam grupę założoną przez kolesi z północnego zachodu. Mowa o Bodies On Everest i ich wykurwistym debiucie The Burning.

Styl kapel z północy Anglii jest trudny do uchwycenia. Punkt wyjścia dla ich muzyki stanowi noise/noise rock, industrialny metal, stary HC i kapela, którą można uznać za pratwórcę suldge core’a – Kilslug.

Powyższe składowe można też odnaleźć u Bodies On Everest, lecz tym co ich wyróżnia jest pełna pasji, rytualna atmosfera, a także majestatyczne, mocno chwytliwe pochody dwóch gitar basowych. Najlepszym przykładem pozostaje groove, jaki złapali na Descendant of Russian Witch, który dla typowych bong-bandów jest tylko mokrym snem.

Jednym z najciekawszych numerów na płycie jest finalny Drowning in Tar, na którym szaleństwo muzyków lśni najjaśniej. Odrzucając wszelkie ograniczenia, fundują oni odbiorcom 16-minutową flagelację noisem w stylu Whitehouse czy Consumer Electronics.

Za nieco ponoć miesiąc będę miał okazję zobaczyć Bodies on Everest na jednym gigu z Bong i oczekuję otwarcia kosmicznych bram między wymiarami oraz astralnych halucynacji. Ale jeśli nie możecie ich złapać na żywo, pozostaje wam tylko czerpanie masochistycznej przyjemności z The Burning.

Jakub Gleń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: