Składniki odżywcze pobierane są przez rośliny w formie jonów – prostych grup atomowych o dodatnim (kationy), bądź ujemnym ładunku elektrycznym (aniony). Zrozumienie ich roli jest podstawą każdej operacji agrotechnicznej, w tym uprawy konopi.
Wielu plantatorów przygotowuje swoje mieszanki glebowe i kupuje nawozy bez żadnej wiedzy dotyczącej mechanizmów pobierania składników pokarmowych z gleby przez konopie. Tymczasem są one niezwykle ważne, jeśli naszym celem jest prawidłowy wzrost naszych roślin, ich zdrowie, optymalny plon i wysoka jakość kwiatostanów.
Jak działają kationy i aniony?
Kation to jon o dodatnim ładunku elektrycznym, a anion to jon o ładunku ujemnym, które oddziałują na siebie elektrostatycznie, często łącząc się w związki takie jak chlorek sodu czy amoniak (trihydrydoazot).
Zarówno kationy, jak i aniony, wchodzą również w wiązania z atomami węgla, tworząc związki nieorganiczne takie jak dolomit (CaMg[CO3]2) czy węglan wapnia (CaCO3). Ten drugi jest ważnym budulcem kości/zębów ludzi i zwierząt, skorupek od jajek i muszli!
Jako że związki te są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, zazwyczaj łatwo dostają się do gleby, gdzie zostają ponownie rozbite na jony dzięki bakteriom, grzybom i procesom naturalnym zachodzącym przy udziale wody i ciepła.

Jony są kluczowe dla wzrostu roślin, których korzenie pobierają je z gleby wykorzystując przepływ wody (osmotyczny, dyfuzyjny lub masowy). Gromadzą się one na powierzchni koloidów glebowych – cząsteczek iłu, próchnicy, piasku i gliny o rozmiarach poniżej 0,002 mm – lub pomiędzy nimi.
Cząsteczki te mają dużą powierzchnię właściwą, która jest tym większa, im mniejsza jest ich średnica. Znaczna większość z nich ma także ujemny ładunek elektryczny, dzięki czemu przyciągają one przede wszystkim kationy, które zostają przekształcone w długoterminowe zapasy składników odżywczych dla roślin!
Do strategicznych kationów dla konopi należą: Mg2+, K+, NH4+, Ca2+, Zn2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+, Al3+. Wchodzą one w skład struktur komórkowych, ale potrzebne są także do całego szeroku skomplikowanych reakcji enzymatycznych, w tym do produkcji kannabinoidów i terpenów.
Podstawową charakterystyką wszystkich kationów jest ich niska mobilność w glebie, co oznacza, iż korzeń musi wejść z nimi w bezpośredni kontakt i jeśli zaczyna ich w niej brakować, roślina natychmiast zaczyna wykazywać ich niedobór, pokazując to na górnych liściach.
Aniony – NO3-,Cl-,S2-, czyli azotyny, chlor i siarka – charakteryzują się z kolei wysoką mobilnością, co oznacza iż krążą one swobodnie pomiędzy cząsteczkami gleby i korzeń przyswaja je zazwyczaj z dużą łatwością.
To sprawia jednak z drugiej strony, iż są one łatwo wymywane z gleby, co oznacza iż ich ilość należy regularnie uzupełniać, szczególnie jeśli konopie sadzimy w donicach. Należy przy tym jednak pamiętać, że anionów w obiegu nie powinno być nigdy więcej, niż kluczowych dla konopi kationów fosforu, wapnia, magnezu i potasu, gdyż prowadzi to do całego szeregu wad wzrostu i obniżonej jakości kwiatostanów.
Pojemność wymiany kationów
Współczynnik decydujący o tym, ile kationów nasze medium jest w stanie „utrzymać” nazywamy pojemnością wymiany kationów (PWK). To jeden z najważniejszych parametrów decydujących o żyzności naszej gleby, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszych roślin (odporność na ataki owadów etc.), ale także na ciężar właściwy plonu.

PWK jest kluczowa dla równomiernego i stabilnego przyswajania ww. kationów, które nie mogą zostać wchłonięte przez system korzeniowy, jeśli jest ona zbyt niska. Dodatkowo, wiele z kationów (np. fosfor) jest zbyt „ciężkich”, żeby zostać przetransportowanych z gleby do rośliny bez odpowiedniej ilości wody i pomocy mikroorganizmów glebowych.
Conradino Beb