Ponad 30% zagrożonych gatunków roślin będzie bardzo ciężko ochronić przed wyginięciem!

Botanicy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew biją na alarm! Jak wynika z raportu, opublikowanego w Nature Plants, 36% nasion zagrożonych gatunków roślin nie może zostać zamrożona ze względu na niepodatność na proces suszenia.

Raport został sporządzony przez dr Johna Dickie, dr Sarah Wyse oraz prof. Kathy Willis, którzy konkludują, iż lista zagrożonych gatunków roślin zawiera dużą liczbę gatunków, których nasiona zwyczajnie nie nadają się do zamrożenia.

Naukowcy szacują, iż ogólnie zamrozić nie da się 35% gatunków narażonych na wyginięcie (vulnerable), 27% gatunków zagrożonych (endangered) oraz 33% wszystkich gatunków drzew.

Do znanych drzew z tej grupy należą m.in. dąb, kasztanowiec, kasztan jadalny, awokado, kakaowiec oraz mango indyjskie. Większość gatunków zagrożonych porasta jednak lasy tropikalne, gdzie odporność na zamrożenie sięga aż 50%.

Kasztanowiec zwyczajny – gatunek oporny na zamrożenie

A praktyka ta jest na dzień dzisiejszy najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem konserwacji germplasmu roślinnego na wypadek katastrofy ekologicznej. Jej zalety to niski koszt, możliwość składowania dużej ilości materiału genetycznego na małej powierzchni oraz wysoka stabilność operacji.

Jest ona także głównym elementem Globalnej Strategii Ochrony Roślin, której celem jest przechowanie 75% gatunków zagrożonych poza ich naturalnym miejscem występowania do 2020 roku, co jak twierdzą naukowcy, nie jest jednak w praktyce możliwe.

By przeciwdziałać ryzyku całkowitej straty zagrożonego materiału genetycznego, naukowcy postulują wykorzystanie technik alternatywnych takich jak kriokonserwacja, która polega na zamrożeniu zarodków nasion w ciekłym azocie w temperaturze -196°C, która wydłuża przy okazji czas ich konserwacji.

Milenijny Bank Nasion w Wakehurst

Ogrody Botaniczne faktycznie zajmują się kriokonserwacją od wielu lat, wykorzystując w tym celu Milenijny Bank Nasion w Wakehurst, którego szef, dr John Dickie, stwierdził:

Konserwacja roślin ex situ jest obecnie pilniejsza niż kiedyś ze względu na liczne niebezpieczeństwa takie jak zmiana klimatu, konwersja środowiska życia i patogeny roślin. Musimy się upewnić, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by ocalić najważniejsze gatunki zagrożone.

Mimo że składowanie nasion jest wielce skuteczne dla wielu gatunków, nie można go stosować wobec wszystkich nasion, więc musimy inwestować w inne techniki przechowywania nasion opornych na zamrożenie.

Nasz raport wskazuje, że aby zrozumieć i wprowadzić do użytku techniki alternatywne takie jak kriokonserwacja, których potencjał dla ocalenia wielu zagrożonych gatunków jest bardzo wysoki, wymagane są wzmożone wysiłki wspólnoty międzynarodowej.

Conradino Beb

 

Źródło: Nature Plants

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: