Archeolodzy potwierdzili, że malunek naskalny odnaleziony w 2017 na indonezyjskiej wyspie Sulawesi liczy sobie 44 tys. lat, co czyni go najstarszym dziełem sztuki na świecie! Przedstawia on polowanie na bawoła z oszczepami.
Jest to wysoce znaczące znalezisko z tego powodu, że wcześniej sądzono, iż malunki figuratywne pojawiły się krótko po dotarciu współczesnych ludzi do Europy, około 40 tys. lat temu, ale oto mamy dowód na ich wcześniejsze wyłonienie się poza Europą – powiedział Alistair Pike, archeolog z Uniwersytetu w Southampton, który uczestniczył w badaniu.
Scena przedstawiająca półludzkie i półzwierzęce figury myśliwych polujących na bawoła (anoa) ma rozmiar 4,5 metra i została oryginalnie odkryta przez archeologów Maxima Auberta i Adama Brumma z australijskiego Uniwersytetu Griffitha w Gold Coast.
Ich charakter wspiera folklor i mitologia społeczeństw z całego świata, szeroko poświadczająca tzw. teriomorfizm, czyli umiejętność przemiany ludzi i bogów w zwierzęta lub współwystępowanie ze sobą cech ludzkich i zwierzęcych. Malunki naskalne tego typu zostały wcześniej odnalezione w Niemczech i we Francji i wydatowane na 38-39 tys. lat p.n.e.

Jak mówi Brumm: Przyjmujemy, że ci starożytni artyści z Indonezji należeli do gatunku homo sapiens i że już wtedy istniała duchowość i religia.
Wstępne datowanie malunków było możliwe dzięki pomiarowi rozpadu izotopów radioaktywnego uranu w warstwie mineralnej, która narosła bezpośrednio na nich. Jednak musi ono zostać potwierdzone przez kolejne badania laboratoryjne.
Jaskinie na wyspie Sulawesi zawierają znacznie więcej prehistorycznej sztuki, ale nie została ona jeszcze wydatowana. To zmusza archeologów do wzmożenia wysiłków w celu jej konserwacji zanim zostanie ona kompletnie zniszczona.
Conradino Beb
Źródło: New York Times / Science News