Odkryto pochówek z „welonem” z konopi w północno-zachodnich Chinach!

Po raz pierwszy w historii archeolodzy odkryli pochówek zawierający w całości zachowane żeńskie rośliny konopi, które przysłaniały ciało mężczyzny w średnim wieku, tworząc rodzaj „welonu”. Wiek grobu został wstępnie ustalony metodami laboratoryjnymi na 400-800 lat p.n.e.

Znalezisko potwierdza to, co archeolodzy i historycy kultury zaczynają w ostatnich latach coraz szerzej akceptować: marihuana pełniła od dawna ważną funkcję rytualno-religijną.

Mężczyzna, który zmarł w wieku 35 lat, spoczywał na drewnianym łożu z trzcinową poduszką pod głową i był w całości pokryty 13 roślinami konopi o długości 90 cm, na których szczytach wciąż było widać charakterystyczne trichomy. Rośliny zostały wyrwane z korzeniami i ułożone na skos ciała zmarłego.

Pochówek jest jednym z 240 odkrytych przez chińskich archeologów na cmentarzu w Turfanie i związany jest z tzw. kulturą Subeixi (znaną także jako Królestwo Gushi), mówiącą najprawdopodobniej po tochariańsku, która zamieszkiwała ten teren w okresie 1000 lat p.n.e. do roku zerowego. W tym czasie oaza turfańska pełniła ważną funkcję handlową w ramach Jedwabnego Szlaku.

turpan_burial_cannabis
Pochówek z Turfanu

Nowe znalezisko potwierdza hipotezę o uprawie konopi przez ludność związaną z kulturą Subeixi, jako że rośliny zostały świeżo zerwane przed pochówkiem, choć większość z kwiatostanów została odcięta z łodyg.

Te, które zostały złożone do grobu w całości, były jednak niemal w pełni dojrzałe i częściowo zapylone, co wskazuje na to, iż pogrzeb miał miejsce późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy kwiatostany konopi osiagają dojrzałość.

Znalezisko sugeruje ponadto, iż kultura Subeixi dobrze znała medyczne i rekreacyjne właściwości konopi, które mogły być znacznie ważniejsze od celów użytkowych, jako że w turfańskich grobach nie znaleziono dotychczas żadnych sznurów, tkanin czy łuskanych nasion, czyli produktów codziennego użytku, które archeolodzy często znajdują w grobach na obszarze Europy.

W okolicach Turfanu archeologowie znajdowali już wcześniej pochówki zawierające kwiatostany, liście i łodygi konopne. Do jednego z najważniejszych znalezisk ostatnich lat należy pochówek mężczyzny w wieku 45 lat na pustyni Gobi, okrzykniętego szamanem ze względu na przedmioty takie jak harfa, które wyróżniały jego funkcję społeczną.

Przy boku zmarłego znaleziono prawie kilogram szczytów marihuany wciąż zawierających THC. Ponadto, nasiona konopi znajdowano bardzo często na zachód od Turfanu, na terenie południowej Syberii, w grobach Scytów, datowanych na 1 tys. lat p.n.e.

Źródło: National Geographic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: