Smażenie na głębokim tłuszczu może zapobiegać globalnemu ociepleniu!

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Reading wskazuje, iż kwasy tłuszczowe tworzące się w trakcie smażenia na głębokim oleju mogą przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, gdyż molekuły te unosząc się w powietrze zaczynają formować chmury, co obniża temperaturę.

Raport z badania opublikowany w kwartalniku Nature Communications stwierdza, że kwasy tłuszczowe stanowią 10% lekkich molekuł unoszących się nad Londynem i że pomagają one tworzyć chmury.

Naukowcy wierzą, że kwasy tłuszczowe po uwolnieniu do atmosfery łączą się w skomplikowane struktury 3D, które funkcjonują jako aerozole. Ich zaletą jest odporność na rozpad pod wpływem powietrza i temperatury, co sprawia że mają one efekt ochładzający na klimat. Badanie rzuca nowe światło na słabo dotychczas przebadaną rolę tych związków w ziemskiej atmosferze.

Związki te mają formę mikroskopijnych cząstek i mogą występować zarówno w formie stałej (jako pył) lub ciekłej (jako para). Są one interesujące z tego powodu, że większość z nich odbija promienie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jak twierdzą badacze, dzięki ich wpływowi na tworzenie się chmur około 1/3 energii słonecznej docierającej do Ziemi powraca w kosmos.

Jak mówi szef zespołu badawczego, dr Christian Pfrang: Odkryliśmy, że krople te mogą tworzyć samodzielnie zorganizowane fazy, co oznacza, iż molekuły mogą przebywać dłużej w atmosferze.

Te samodzielnie zorganizowane struktury są bardzo lepkie, tak więc zamiast skroplonej pary mamy do czynienia z czymś, co zachowuje się jak miód. To spowalnia procesy zachodzące w ich wnętrzu. Są one odporne na utlenianie, więc żyją dłużej i pomagają tworzyć chmury.

Badacze podkreślają, że globalne modele atmosferyczne, których obecnie używamy, w ogóle nie biorą pod uwagę struktur aerozoli. Negują jednak przy tym pomysł na globalne smażenie w celu obniżenia temperatury (sic!), choć nie zaprzeczają że frytkownice i garnki z wrzącym olejem mają najprawdopodobniej ochładzający efekt.

Idea oddziaływania kwasów tłuszczowych na powietrze nad nami jest bardzo ekscytująca i niesie wyzwania dla zrozumienia co robią one z naszym światem – podsumowuje dr Adam Squires z Uniwersytetu w Bath.

Conradino Beb

Źródło: Nature Communications / BBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: