Kiruna to górnicze miasteczko w szwedzkiej Laponii, które ostatnimi laty stało się obiektem gorącej dyskusji na temat wydobycia żelaza a jego wpływu na środowisko.
Inwazyjna eksploatacja złóż znacząca zmieniła naturalny krajobraz, powodując nieuchronne i długotrwałe osłabienie gleby. Szkody są tak poważne, że aby uniknąć zapadnięcia się budynków mieszkalnych – Kiruna liczy sobie ponad 18 tys. mieszkańców – linię graniczną miasta przesunięto o 4 km na wschód.
Aby przywrócić zniszczonej ziemi choć część jej turystycznych walorów, stowarzyszenie Riksbyggen zleciło dwójce artystów: Matsowi Bigertowi i Larsowi Bergströmowi, zaprojektowanie atrakcji, która uatrakcyjniłaby przedmieścia Kieruny bez niszczenia środowiska.
Tak powstała Solar Egg, mająca pięć metrów wysokości i cztery metry szerokości sauna w kształcie jajka. Na pokrytej dokładnie 69 arkuszami pozłacanej stali nierdzewnej tafli instalacji odbija się piękny w swej surowości szwedzki krajobraz.
Sauna to również miejsce, które w skandynawskiej tradycji symbolizuje relaks, intymność i otwartość. Na wyrzeźbionych z topoli ławkach zasiąść może maksymalnie 7 osób, a do środka wejść można tylko za sprawą spuszczanej z góry drabiny.
Przypominająca retro statek przybyszy z kosmosu instalacja, której futurystyczny dizajn ma symbolizować „złożoność dzisiejszej dyskusji na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju społecznego”, cieszy się niemalejącą popularnością od 2017. Budowla zwiedziła już niemały kawałek świata, od Paryża przez Kopenhagę na Stanach Zjednoczonych kończąc.
Historia jej powstania została również opisana w albumie Bigert & Bergström Solar Egg.
Oskar „Dziku” Dziki
Źródło: Swedish Lapland