Solar Egg – artystyczna sauna na północy Szwecji

Kiruna to górnicze miasteczko w szwedzkiej Laponii, które ostatnimi laty stało się obiektem gorącej dyskusji na temat wydobycia żelaza a jego wpływu na środowisko.

Inwazyjna eksploatacja złóż znacząca zmieniła naturalny krajobraz, powodując nieuchronne i długotrwałe osłabienie gleby. Szkody są tak poważne, że aby uniknąć zapadnięcia się budynków mieszkalnych – Kiruna liczy sobie ponad 18 tys. mieszkańców – linię graniczną miasta przesunięto o 4 km na wschód.

Aby przywrócić zniszczonej ziemi choć część jej turystycznych walorów, stowarzyszenie Riksbyggen zleciło dwójce artystów: Matsowi Bigertowi i Larsowi Bergströmowi, zaprojektowanie atrakcji, która uatrakcyjniłaby przedmieścia Kieruny bez niszczenia środowiska.

Tak powstała Solar Egg, mająca pięć metrów wysokości i cztery metry szerokości sauna w kształcie jajka. Na pokrytej dokładnie 69 arkuszami pozłacanej stali nierdzewnej tafli instalacji odbija się piękny w swej surowości szwedzki krajobraz.

Sauna to również miejsce, które w skandynawskiej tradycji symbolizuje relaks, intymność i otwartość. Na wyrzeźbionych z topoli ławkach zasiąść może maksymalnie 7 osób, a do środka wejść można tylko za sprawą spuszczanej z góry drabiny.

Przypominająca retro statek przybyszy z kosmosu instalacja, której futurystyczny dizajn ma symbolizować „złożoność dzisiejszej dyskusji na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju społecznego”, cieszy się niemalejącą popularnością od 2017. Budowla zwiedziła już niemały kawałek świata, od Paryża przez Kopenhagę na Stanach Zjednoczonych kończąc.

Historia jej powstania została również opisana w albumie Bigert & Bergström Solar Egg.

Oskar „Dziku” Dziki

Źródło: Swedish Lapland

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: