Władysław Teodor Benda – „Terryfing Mask Man”

wtorek-ze-sztuka,-WT-Benda_540_405_80_c1_center_center

Władysław Teodor Benda (ur. 15 stycznia 1873 r. – zm. 30 listopada 1948 r. ) – polskiego pochodzenia malarz, ilustrator, projektant, a także twórca wspaniałych masek. Urodził się w Poznaniu, kształcił w Krakowie, Wiedniu i Nowym Jorku, gdzie też spędził resztę swojego życia. Szybko stał się wziętym ilustratorem: jego prace znalazły swoje miejsce w książkach, magazynach, reklamach i na plakatach ( Benda namalował również wiele plakatów o charakterze patriotycznym, w czasie I i II Wojny Światowej). Dumny ze swojego polskiego pochodzenia, pozostawał w ścisłej współpracy z Fundacją Kościuszkowską, oraz innymi polonijnymi organizacjami. Jego wkład w dziedzictwo kulturowe Polski został uhonorowany orderem Polonia Restituta.

‚W.T.’ był również członkiem National Society of Mural Painters , stowarzyszenia którego celem jest dekoracja przestrzeni publicznej.

Około roku 1914 Benda zajął się tworzeniem masek z papier-mâché oraz projektowaniem kostiumów. Jego maski zyskały sobie wielkie uznanie i zastosowanie w wielu sztukach teatralnych, misteriach czy widowiskach typu masque, a także w filmie Maska Fu Manchu.

mass

I cóż takiego niesamowitego w maskach z papier- mâché?

Tworzył maski realistyczne i groteskowe, jednak oba typy, zaprezentowane na modelach wyglądają… przeraźliwie naturalnie.  A przekonać się o tym można za pośrednictwem tego oto krótkiego nagrania video, na którym Władysław Teodor Benda we własnej osobie, prezentuje swoje niesamowite prace.

W.T. Benda and Daughter Among His Masks

Man and Two Women Wearing W.T. Benda Masks

4 komentarze

  1. no nie wiem, informacje zgodne z:
    Archiwum Państwowe w Poznaniu (dalej: APP), Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej św. Marcin, Poznań, sygn. 108, k. 11–12; Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze graficy, t. I, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1971, s. 128.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: