Kultowy chemik Sasha Shulgin zmarł w wieku 88 lat

Alexander „Sasha” Shulgin, zwany ojcem chrzestnym MDMA, pionier na polu syntezy dizajnerskich środków psychoaktywnych i jeden z bojowników o wolność poszerzania świadomości, zmarł wczorajszego popołudnia czasu kalifornijskiego w wieku 88 lat.

Sasha Shulgin był autorem dwóch kultowych (lub kontrowersyjnych) książek: TiHkal (Tryptaminy, które znałem i kochałem) w 1991 oraz PiHKAL (Fenyloetyloaminy, które znałem i kochałem) w 1997, opublikowanych wspólnie ze swoją żoną Ann. Karierę chemika Shulgin zaczynał w zakładach Dow Chemical na początku lat ’60, by w 1965 rzucić pracę i rozpocząć własne badania w swoim domu w Berkeley po przełomowym doświadczeniu z meskaliną.

Jak Shulgin sam stwierdził, spróbował w życiu ponad 200 własnoręcznie zsyntetyzowanych środków psychoaktywnych, z których najbardziej znanymi są: 2C-B i DOM. Cztery lata temu chemik doznał wylewu do mózgu, z którego skutków zdołał się jednak otrząsnąć. Wkrótce popadł jednak w demencję starczą, a w kwietniu tego roku jego żona oświadczyła publicznie, że zachorował na raka wątroby, co było bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

sasha-shulgin

Jak podał Erowid Center przez Twittera: Sasha zmarł spokojnie tego popołudnia (2 czerwca), otoczony przez przyjaciół i rodzinę. Do historii Shulgin przejdzie przede wszystkim jako odkrywca potencjału MDMA, którego alternatywną metodę syntezy opracował w 1976, by zapoznać ze środkiem kalifornijskich psychologów, a także bojownik o prawo do poszerzania własnej świadomości, o co musiał walczyć w latach ’90 z DEA i amerykańskim wymiarem sprawiedliwości

Źródło: Gawker.com / Twitter.com

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: