Pierwowzór Wendy Carr przedstawia swoje zdanie na temat „Mindhuntera”

Jednym z głównych charakterów Mindhuntera, wyprodukowanego m.in. przez Davida Finchera, który wyreżyserował cztery odcinki, jest dr Wendy Carr, pełniąca rolę konsultantki naukowej zwerbowanej na Uniwersytecie Bostońskim. Grana przez australijską aktorkę Annę Torv (gwiazdę serialu Fringe), postać została oparta na prawdziwej sylwetce Ann Wolbert Burgess, pełniącej oryginalnie rolę pielęgniarki medycyny sądowej, a obecnie wykładającej na uniwersytecie.

Prawdziwa historia zespołu ds. nauk behawioralnych FBI, na której oparty został serial, była nieco bardziej złożona. Składał się on z 10 ludzi, wśród których była także Ann Wolbert Burgess, której praca z ofiarami przemocy seksualnej zainspirowała badania FBI.

I mimo że walka Carr w serialu o utrzymanie swojej lesbijskiej tożsamości jest wątkiem fikcyjnym – Burgess jest heteroseksualna i musiała sobie radzić przede wszystkim z instytucjonalną apatią ze względu na to, że pracowała w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn – jej los ma pewne podobieństwa do pierwowzoru.

Zapytana przez Pacific Standard o swoją opinię na temat Mindhuntera, Burgess odpowiada: Byłam ciekawa. Chciałam zobaczyć, jak zostanę sportretowana, i czy twórcy wiernie opowiedzą o tym, co wydarzyło się naprawdę. Zawsze mnie to interesuje. Po drugie, próbowałam oglądać serial bez żadnej wstępnej wiedzy na jego temat, by sprawdzić czy jest dobry. Wiem, że moi studenci go obejrzą i ciekawią mnie ich reakcje.

Burgess okazuje się oddawać serialowi sporo sprawiedliwość, mówiąc: Po pierwsze, sprawa Eda Kempera została zobrazowana bardzo precyzyjnie. Oczywiście, byliśmy w posiadaniu taśm z oryginalnymi wywiadami. Inne można określić „sprawami mieszanymi”, jak w Milczeniu owiec. Jeśli chodzi o Jerry’ego Brudosa, buty zostały potraktowane bardzo trafnie. Sprawa Monte Rissella jeszcze się rozwinie – napisałam na ten temat cały artykuł.

Ann Wolbert Burgess

Ale postać Wendy Carr trochę odstaje od prawdy, o co Burgess nie ma jednak specjalnych zarzutów: To nie było do końca tak, ale to fajnie. Zawsze byłam naukowcem, ale w serialu zabierają ją do Quantico (siedziby FBI). Tak naprawdę nigdy się tam nie przeprowadziłam. Mam dzieci, które trochę obawiały się tego, że zostałam sportretowana jako lesbijka. To interesujące, bo mają prawo do kreowania własnego wersji wydarzeń.

Zapytana o to, czy myśli o sobie jako o pionierce, na którą stylizowana jest postać Wendy Carr, Burgess odpowiada: Tak naprawdę w tym czasie nie myślałam o sobie w ten sposób. Skupiałam się na swojej pracy, bo byłam naukowcem. Pisałam prace naukowe. Już wówczas na tym polu pracowały też kobiety, chociaż dominowali wciąż mężczyźni. Ale oczywiście wśród pracowników były też kobiety. Co wyraźnie odbiega od prawdy, to że nie byłam psychologiem, ale pielęgniarką.

Conradino Beb

 

Źródło: Pacific Standard

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: