Sztuka naskalna z południowo-zachodniej Szwecji zawiera neolityczne wyobrażenia żeglugi morskiej

Seria rysunków naskalnych pochodzących z okresu późnego neolitu, odkrytych nieopodal szwedzkiego miasta Tumlehed przez archeologów z Uniwersytetu w Gothenburgu, zawiera pierwsze znane wyobrażenia żeglugi morskiej w południowo-zachodniej Skandynawii, twierdzą archeolodzy.

Posługując się nowymi technologiami archeologicznymi zespół badawczy był w stanie odsłonić kontury wzorów, które z czasem się zatarły i nie są dłużej widoczne gołym okiem. Najważniejszymi z nich są wyobrażenia łodzi z dziobami w kształcie głów łosi, które należą do pierwszych odkrytych w tej części Skandynawii, dostarczając kolejnych dowodów na praktykowanie żeglugi morskiej przez społeczności łowców-zbieraczy młodszej epoki kamienia.

Nadzorująca badanie, archeolożka Bettina Schulz Paulsson, wykorzystała do analizy rysunków naskalnych z Tumlehed metody, które zostały wypracowane przez nią podczas pracy nad sztuką megalityczną w Europie – badaczka specjalizuje się w grobowcach neolitycznych i ich rozprzestrzenianiu się na obszarze Europy.

Chciałam przetestować metody, których używałam przy swoim ostatnim projekcie, badając stanowisko w mojej własnej okolicy i odniosłam spektakularny sukces. Znalezisko potwierdza moje teorie na temat żeglugi w młodszej epoce kamienia – mówi badaczka.

Warto dodać, że technologia, której używają archeolodzy, dokonała niesamowitych postępów w ciągu ostatnich kilku lat, co pozwala im dzisiaj na zbieranie danych, o których jeszcze niedawno można było tylko śnić.

Sztuka naskalna z Tumlehed

W swojej pracy badaczka użyła programu Dstretch, który został stworzony przez NASA, ale obecnie jest używany przez archeologów do analizy rysunków naskalnych, które z czasem stały się niewidzialne. Dodatkowo, archeolożka posłużyła się również spektroskopią fluorescencji rentgenowskiej (PXRF), która jest w stanie określić rodzaj pigmentu użytego do wykonania rysunków.

Dzięki temu Paulsson wydatowała rysunki na około 4200-2500 lat p.n.e., przypisując je łowcom-zbieraczom, którzy pojawili się na zachodnim wybrzeżu Skandynawii, by polować na foki i wieloryby. Charakterystyczne motywy łodzi z dziobami w kształcie głów łosi zostały wcześniej odnalezione w Finlandii, Rosji, północno-wschodniej Norwegii i północnej Szwecji.

Rysunki są przypisywane ludom zamieszkującym północno-wschodnią Fennoskandię, obszar na który składa się dzisiejsza Norwegia, Szwecja, Finlandia, Półwysep Kolski i rosyjska Karelia.

Jelenie, renifery i łosie są częstymi motywami fennoskandyjskiej sztuki naskalnej. Gatunki te były głównym celem polowań, ale mogły mieć również ważne znaczenie symboliczne i duchowe dla tych społeczności – podsumowuje Paulsson.

Conradino Beb

 

Źródło: Oxford Journal of Archaeology

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: