Odwiedź zamek Guédelon – najdłuższy eksperymentalny projekt archeologiczny na świecie

Średniowieczne zamki od zawsze wzbudzały nasz podziw swoją surową siłą i majestatem. Faktycznie, taka była ich oryginalna funkcja, gdyż jak obliczyli niemieccy historycy, były one atakowane średnio raz na 75 lat. Ciężkim orzechem do zgryzienia dla współczesnych naukowców pozostawały jednak przez długi czas szczegóły ich konstrukcji, których sekrety uleciały w nieznane wraz z wichrami czasu.

To miało się zmienić, kiedy w głowie Michela Guyota, właściciela i konserwatora zamku Saint-Fargeau, zakiełkował pomysł na zbudowanie średniowiecznej fortecy od podstaw w sercu Burgundii.

Pomysł spotkał się początkowo z żartami i kpinami, ale znalazł sprzymierzeńca w osobie Maryline Martin, która uwierzyła w projekt i zaczęła rozmawiać z architektami, archeologami, historykami, mistrzami rzemiosła i darczyńcami, którzy połączyli siły i wybrali na miejsce budowy kamieniołom w malowniczym lesie Guédelon, skąd nazwa projektu.

Pierwszy kamień pod zamkiem ekipa złożona zaledwie z kilkunastu fascynatów położyła 20 czerwca 1997. Dzisiaj w projekt zaangażowanych jest na stałe 70 osób, z których 35 pracuje na budowie, tnąc, szlifując, rzeźbiąc i transportując kamienie, z których powstają mury obronne, wieże, sale zamkowe i kaplica.

W budowie uczestniczą też stolarze, kowale, kafelkarze, furmani i powroźnicy, wykorzystujący w swojej pracy jedynie średniowieczne narzędzia i technologie, co pozwala na dokładne zrozumienie problemów, z którymi musieli się borykać oryginalni budowniczy.

Przez zamek Guédelon przewija się ponadto co roku 650 ochotników, którzy zwykle przez kilka dni pomagają przy budowie i zależnie od doświadczenia pełnią pomocnicze lub bardziej zaawansowane role pod okiem mistrza kamieniarstwa, Floriana Renucciego, odpowiadającego za historyczną, architektoniczną i archeologiczną precyzję.

Wzorem dla projektu pozostaje, oddalony od budowy o 5 km, XIII-wieczny zamek Ratilly, którego konstrukcja dostarczyła najważniejszych wskazówek budowniczym. Budowla została szczegółowo przeanalizowana, sfotografowana i zmierzona, dzięki czemu zamek Guédelon jest wznoszony w zgodzie z regułami średniowiecznej sztuki budowniczej.

Projekt, któremu stuknęły właśnie 22 lata, niemal codziennie odpowiada na pytania, które przez wiele lat musiały się zadowalać domysłami. Budowę zamku monitorują również cały czas archeolodzy i historycy, którzy dostarczają cennych informacji rzemieślnikom, w zamian poszerzając swoje rozumienie średniowiecznego budownictwa.

Zamek Guédelon stał się tematem wielu dokumentów, z których najlepszym jest prawdopodobnie brytyjski Secrets of the Castle z udziałem historyczki Ruth Goodman i dwóch archeologów eksperymentalnych: Petera Ginna i Toma Pinfolda, którzy w pięciu odcinkach zagłębiają się w średniowieczny świat, wykorzystując budowę jako trampolinę w przeszłość.

Obejrzyj „Secrets of the Castle” na YouTube

Odwiedź oficjalną stronę projektu

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: