Wołowe żebro odnalezione w Czechach wskazuje, że nordycki Futhark był używany przez Słowian już w VII w.

Jak twierdzą czescy archeolodzy, fragment wołowego żebra odnaleziony w 2017 udowadnia, iż pierwszym alfabetem stosowanym przez Słowian na terenie dzisiejszych Czech był faktycznie nordycki Futhark Starszy.

Do tej pory powszechnie zakładano, że pierwszym alfabetem używanym przez Słowian, była tzw. głagolica stworzona przez bizantyńskiego mnicha, Św. Cyryla, w IX w. Duchowny stworzył ją w celach nauczania Biblii pogańskich Słowian wraz ze swoim bratem Św. Metodym przed rozpoczęciem działalności misyjnej w 863 r. na terenie Wielkich Moraw, które obejmowały wówczas terytorium dzisiejszych Czech i Słowacji, a także południową Polskę, północne Węgry zachodnią Ukrainę oraz skrawek Austrii i Niemiec.

Ale fragment żebra odnalezionego przez archeologów, które zostało przebadane przez naukowców z Czech, Austrii, Szwajcarii i Australii sugeruje, że założenie to było błędne.

Jak stwierdził Jiri Machacek z Uniwersytetu Masaryckiego w Brnie: Zespół odnalazł najstarszą inskrypcję wśród Słowian.

Nasze analizy potwierdziły, że kość pochodzi z udomowionego bydła, które żyło około roku 600 – dodała Zuzana Hofmanova, analityczka z Uniwersytetu we Fryburgu.

Inskrypcja zostało zidentyfikowana jako Starszy Futhark, alfabet nordycki używany od 1 w. n.e., przez Roberta Nedoma z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Kod ten składa się z 24 znaków, z których 7 ostatnich zostało odnalezionych na kości.

Zdekodowana inskrycja

Jak oznajmił naukowiec: Jest prawdopodobne, że kość zawierała oryginalnie cały alfabet. Stąd nie była to raczej żadna wiadomość, ale narzędzie służące do uczenia się run.

Znalezisko ma wielką wagę, gdyż zupełnie zmienia nasze wyobrażenie na temat czasu rozpowszechniania się pisma wśród Słowian, potwierdzając również bezpośrednio znaczenie wczesnych kontaktów słowiańsko-nordyckich, które od samego początku miały doniosłą rolę kulturotwórczą.

Potwierdza to również, że późniejsze zabytki runiczne (ceramika, biżuteria etc.) znajdowane na terenie Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy były zwyczajną kontynuacją nordyckch wpływów kulturowych w sferze języka pisanego, a nie odosobnionymi przypadkami naśladownictwa w sferze zdobnictwa.

Conradino Beb

 

Źródło: Phys.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: