Gigantyczny rysunek kota odkryty na płaskowyżu Nazca w Peru

Monumentalny rysunek naziemny odkryty został przez archeologów podczas patrolu dronem nad płaskowyżem Nazca – miejscem, które figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1994 roku. Ministerstwo Kultury Peru natychmiast opublikowało fotografię online i zadbało o restaurację zabytku.

Rysunek mierzy około 37 metrów i przedstawia leżącego kota z profilu. Z racji częściowego zniszczenia zabytku przez erozję przeprowadzono jego natychmiastową restaurację.

Archeolodzy wydatowali wstępnie obiekt na I-II w. p.n.e., łącząc go tym samym z późnym okresem Paracas, co oznacza iż jest on starszy od dotychczas znalezionych rysunków przedstawiających przedrzeźniacza, małpę i pająka. Paracas osiedlili się na płaskowyżu Nazca około 800 r. p.n.e. i są także odpowiedzialni za mniej sławne rysunki na płaskowyżu Palpa.

Przedstawienia kotów są dość powszechne dla ikonografii znajdowanej na naczyniach ceramicznych i wyrobach płóciennych społeczeństwa Paracas – czytamy w oświadczeniu ministerstwa kultury.

Badacze nie są zupełnie pewni, jaką rolę rysunki naziemne pełniły dla społeczności, które je wykonały. Najczęściej podaje się motywacje religijne – szczególnie rytuały mające przynieść bardzo upragniony deszcz w trakcie sezonu uprawnego.

Conradino Beb

Źrodło: Phys.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: