Alfred Hitchcock ciekawie wspomina swoją współpracę z Salvadorem Dalím przy „Urzeczonej”: “Nie, nie możesz posypywać Ingrid Bergman żywymi mrówkami!”

W 1945 Alfred Hitchcock przystąpił do pracy nad Urzeczoną – klasycznym thrillerem psychologicznym, opartym na powieści The House of Dr. Edwardes z 1927, której akcja toczy się w szwajcarskim szpitalu dla psychicznie chorych.

Film był dość niezależnym, jak na czasy reżimu studyjnego, przedsięwzięciem, chociaż nie uniknął ingerencji produkcyjnych. Hitchcock wykonał go w ekspresowym tempie 48 dni, ale podobno całkowicie przestał się interesować jego kształtem tuż po zakończeniu zdjęć, zajmując sobie głowę tylko i wyłącznie sukcesem finansowym.

Ale jeszcze na planie reżyser postanowił zrezygnować z pomocy hollywoodzkich ekspertów od efektów specjalnych i zamiast nich zaprosił do współpracy samego Salvadora Dalego, który za $4 tys. zgodził się stworzyć senną sekwencję scen, która miała przejść do historii kina.

O swojej decyzji Hitchcock tak wspominał Truffautowi, który przeprowadził z nim wywiad w 1962:

Byłem zdeterminowany, aby zerwać z tradycyjnym sposobem manipulacji sekwencji snów poprzez rozmazany i mglisty ekran. Zapytałem Selznicka, czy mógłby namówić Dalego do współpracy z nami i zgodził się, choć myślę, że tak naprawdę nie rozumiał powodów, dla których go chciałem.

Zapewne sądził, że chcę z nim współpracowąć w celach reklamowych. Prawdziwym powodem było to, że chciałem przekazać sny z wielką ostrością i gwałtownością wizualną – ostrzejszą niż sam film. Chciałem Dalego ze względu na architekturalną ostrość jego dzieł.

Chirico miał tę samą jakość, wiesz, długie cienie, nieskończona przestrzeń i zbieganie się linii perspektywy. Ale Dalí miał naprawdę dziwne pomysły. Chciał rozbić rzeźbę na dwie części, jak muszlę, po której łaziłyby mrówki. A pod nią byłaby Ingrid Bergman pokryta mrówkami. To po prostu nie było możliwe.

Obejrzyj senną sekwencję z „Urzeczonej”

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: