Odszedł Ray Manzarek – współzałożyciel i klawiszowiec The Doors

W wieku 74 lat zmarł wczoraj w niemieckiej klinice w Rosenheim Ray Manzarek, współzałożyciel The Doors, utalentowany kompozytor i klawiszowiec. Przyczyną śmierci była ciężka odmiana raka. Muzyk odszedł otoczony przez członków swojej rodziny, żonę Dorothy i syna Pabla.

Jak stwierdził w oficjalnym komunikacie prasowym Robby Krieger: Z wielkim smutkiem przyjąłem dzisiaj wiadomość o śmierci mojego przyjaciela i kolegi z zespołu Raya Manzarka. Cieszę się, że mogłem z nim grać piosenki The Doors przez ostatnią dekadę. Ray był dużą częścią mojego życia i zawszę będę za nim tęsknił.

Ray Manzarek pochodził z Chicago i założył The Doors wspólnie z Jimem Morrisonem po przypadkowym spotkaniu latem 1965 w Venice Beach, w Los Angeles. Obydwoje studiowali w tym czasie w Szkole Filmowej UCLA i znajdowali się pod wpływem Johna Coltrane’a oraz lokalnych pionierów psychedelicznego folku – grupy Love.

Po dokoptowaniu do składu gitarzysty Robby’ego Kriegera i perkusisty Johna Densmore’a, The Doors zaczęli powolną drogę do sławy, która przyszła wraz z wypuszczeniem na rynek pierwszej płyty w 1967, nagranej dzięki wsparciu lidera Love, Arthura Lee

Charakterystyczne, jazzujące riffy Manzarka, wykonywane na organach Voxa, były znakiem rozpoznawczym grupy, tworząc podstawę takich hitów, jak Light My Fire czy Break On Through To The Other Side. Z czasem stały się one również symbolem psychedelicznego brzmienia Los Angeles, które The Doors ponieśli w świat nagrywając sześć wysoko notowanych albumów z Jimem Morrisonem, a po jego śmierci w 1971 dwa kolejne. Legenda zespołu posłużyła później za kanwę luźnej biografii filmowej w reżyserii Olivera Stone’a, w której Raya Manzarka zagrał Kyle MacLachlan.

Mimo że grupa szukała po swoim utworzeniu basisty – niektórzy muzycy krytycznie wypowiadali się o brzmieniu The Doors na żywo – problem został rozwiązany przez Manzarka dzięki odkryciu możliwości elektrycznego pianina Fender Rhodes.

Jak powiedział muzyk: Podczas przesłuchania w jednym z klubów w Los Angeles zobaczyłem klawisze Fender Rhodes, które należały do innej grupy i pomyślałem „Eureka”, to jest to. Sprawdziło się to doskonale, gdyż w zasadzie tak właśnie gram na klawiszach, wykonując partie basowe lewą ręką. I dzięki temu The Doors pozostali czterościennym diamentem, a nie pięcioramiennym, złym pentagramem.

Po rozwiązaniu zespołu w 1973 Ray Manzarek kontynuował karierę muzyczną w Nite City, która nigdy nie dorównała jednak sukcesom The Doors. Grał także z Iggym Popem, Echo & The Bunnymen i wieloma innymi zespołami. W 1998 opublikował również doskonale przyjętą autobiografię pt. Light My Fire: My Life with The Doors.

Po reaktywacji The Doors w 2002 z Ianem Astburym na wokalu muzyk musiał się zmagać z procesem sądowym, wytoczonym mu przez Johna Densmore’a o bezprawne używanie nazwy, któremu wytoczono kontrproces. Ostatecznie wygrał jednak Densmore, co zablokowało dalsze próby reaktywacji kultowej grupy.

Źródło: The Guardian / Los Angeles Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: