Jak przyśpieszyć kwitnienie konopi?

Konopie są rośliną, której metabolizm jest bardzo mocno zależny od warunków zewnętrznych takich jak temperatura, wilgotność powietrza, dostępność wody oraz długość dnia i nocy. To oznacza, że także czas kwitnienia rośliny jest w dużej mierze wypadkową procesów epigenetycznych, czyli modyfikujących ekspresję genów odpowiedzialnych za cykl życiowy.

Manipulacja fotoperiodem

Jest to metoda prosta i niewymagająca specjalistycznej ekspertyzy, która może być stosowana przez każdego growera od początku kwitnienia lub na jego zakończenie. Działa ona jednak tylko w przypadku, gdy w uprawiamy rośliny fotoperiodyczne.

Nie da się w ten sposób przyśpieszać kwitnienia automatów, które są genetycznie zaprogramowane na kwitnienie, gdy osiągną dojrzałość płciową, i które ignorują w tym procesie długość dnia.

Na zewnątrz znaczna większość hybryd konopnych zaczyna reagować tworzeniem kwiatu, gdy liczba godzin światła spada do 14-15 godzin. Ale indoor preferowane jest nagłe skrócenie fotoperiodu do 12 godzin światła i utrzymywanie go na tym samym poziomie do końca kwitnienia.

Dla niecierpliwych growerów oznacza to oczywiście “męczarnię” długiego czekania, którą łatwo można jednak skrócić o tydzień a nawet dwa, obcinając fotoperiod do 11 lub nawet 10 godzin światła. Konopie reagują na taką zmianę szybszym tworzeniem kwiatostanów, dzięki czemu skrócony zostaje ogólny czas kwitnienia.

Za szybszą ścinkę płacimy jednak niższym plonem, bo każdy tydzień mniej obniża nam końcową wagę o 10-15%!

Optymalny poziom azotu

Konopie są rośliną azotolubną, co oznacza iż zarówno w fazie wegetatywnej, co i w fazie kwitnienia wykorzystują masę tego pierwiastka. Azot stymuluje wzrost liści, łodyg i kwiatów oraz ma kluczowy wpływ na przyswajanie wielu innych elementów, tworzenie protein, reakcje enzymatyczne i masę innych procesów biochemicznych.

Utrzymywanie optymalnego poziomu azotu wymaga jednak dokładnej znajomości używanego medium, bo konopie gwałtownie reagują zarówno na nadmiar, jak i niedobór tego związku.

Trochę azotu za dużo i wzrost łodyg oraz zmniejszająca się absorpcja ważnych mikroelementów takich jak fosfor czy wapń osłabiają roślinę, powodując również problemy z kwitnieniem. Za mało azotu i roślina spowalnia wzrost, zaczyna tracić liście i nie jest w stanie tworzyć kwiatostanów na czas.

Z tego powodu liczba rozpuszczonego azotu w glebie lub medium glebowym nie powinna przekraczać 180 ppm i nie powinna spadać poniżej 100 ppm, a optymalnie oscylować w granicach 130-150 ppm. To gwarantuje szybsze przejście do fazy kwitnienia po zmianie fotoperiodu, 4-7 dni zamiast standardowych 10-14 i obcięcie jego długości nawet o tydzień.

Długość fali światła

Światło to promieniowanie i informacja, które tylko częściowo jest widzialne przez człowieka. Konopie wykształciły jednak w toku ewolucji zdolność adaptacji, co oznacza iż naturalnie dostosowują się do dostępnej długości fali. Światło słoneczne, określane zwykle jako pełne spektrum, pozostaje dla rośliny podstawową informacją epigenetyczną, co nie oznacza jednak, że roślina nie jest w stanie rosnąć pod sztucznym oświetleniem.

W istocie, konopie są w stanie korzystać z dowolnego źródła światła, nawet o bardzo ograniczonym spektrum. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na procesy metaboliczne rośliny – zmienia się jej kształt, a także profil drugorzędnych metabolitów (kannabinoidów, terpenów, flawonoidów).

Warto zanotować, że kluczowe dla konopi są dwie długości fali: czerwona i niebieska, które najefektywniej są produkowane przez lampy LED. Szczególnie ta druga ma silny wpływ na przestawianie się konopi z fazy wegetatywnej na fazę kwitnienia i szybkość tej drugiej, jako że symuluje ona warunki jesienne, sugerując roślinie, że zbliża się koniec cyklu.

Niebieskie światło jest też lepiej gospodarowane przez roślinę i hamuje wzrost wertykalny, co jest dobrą wiadomością dla growerów operujących w ograniczonej przestrzeni. Wszystko wskazuje jednak na to, że dopiero połączenie obydwóch rodzajów światła z dodatkiem światła zielonego i ultrafioltowego (czyli spektrum zbliżone do spektrum światła słonecznego) zapewnia optymalny okres kwitnienia i optymalną fotosyntezę.

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: