„Europejskie kino gatunków 4” już w sprzedaży!

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się czwarty już tom serii Europejskie kino gatunków pod redakcją Piotra Kletowskiego. Kinomani i filmoznawcy znajdą w nim m.in. rozdziały na temat francuskiego kryminału, folk horroru, dzieł niezapomnianego Lucia Fulciego a także ezoterycznych wątków w międzynarodowym kinie gatunkowym.

Jak pisze red. serii, filmoznawca oraz adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Piotr Kletowski: Tom czwarty z pewnością stanowi świetną kontynuację poprzednich, uzupełnia nieobecne lub zawieszone w nich wątki, ale przede wszystkim jest odrębną, nową i wartościową całością, którą można traktować na zasadzie bogatego w wiedzę leksykonu, z dominującą w nim problematyką kina eksploatacji (w różnych jego odmianach czy gatunkach) i wyraźnie zaznaczonymi osobowościami badaczy – autorami i współautorami poszczególnych rozdziałów.

Nowy tom jest prawdopodobnie najpełniejszą, a być może i najciekawszą, jak do tej pory, odsłoną serii kontynuowanej od 2020, która zdążyła już zyskać wielu fanów, zarówno w środowisku fanów kina gatunkowego, jak i wśród zawodowych filmoznawców, ze względu na swój pionierski charakter.

Książka prezentuje zjawiska wcześniej albo ledwo dotknięte piórem badaczy (zwłaszcza w Polsce), albo w ogóle niepojawiające się w filmoznawczych opisach, choć stale obecne w internetowych artykułach pisanych przez fanów i twórców zinów internetowych i blogerów.

A przecież, jak pokazują liczne publikacje zagraniczne oraz nieliczne krajowe, kino eksploatacji, któremu poświęcamy w dużej mierze niniejszy tom, jest nie tylko bardzo ważnym nurtem w europejskim kinie gatunkowym, ale – jak dowodzą produkcje arthouse’owe – stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla współczesnych filmowców.

Pododobnie jak tomy poprzednie, także ten został stworzona wspólnymi siłami przez zawodowych filmoznawców, jak i miłośników kina gatunkowego niewywodzących się z uniwersyteckich katedr (zainspirowany licznymi w ostatnich latach projektami Open Source Knowledge).

Przynosi on mistrzowskie analizy kina nazisploitation, sexploitation, filmów nazi-ezoterycznych, tzw. folk horrorów, ale również monograficzne analizy twórczości Lucia Fulciego czy Uwe Bolla, które wyszły spod pióra Szymona Makucha, Marka Lyszczyny, Lesława Czaplińskiego, Kevina Kołeczka, a także Konrada Szlendaka (znanego lepiej jako Conradino Beb, antropologa kultury i red. naczelnego MGV).

Kup książkę w sklepie WUJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: