Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn wchodzi w fazę testów klinicznych

Po dekadzie eskperymentów amerykańscy badacze chcą w końcu przetestować nowy produkt antykoncepcyjny dla mężczyzn w formie żelu, który ma dostarczać dawkę hormonów efektywniej od pigułek czy zastrzyków. Pierwsze próby kliniczne planowane są na kwiecień 2018 i potrwają cztery lata.

Na chwilę obecną mężczyźni mają do wyboru dwie skuteczne metody antykoncepcji: prezerwatywy lub wazektomię (mikrochirurgiczną procedurę mającą na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny o 99,99% skuteczności, która jest całkowicie odwracalna).

Testowany w Europie w latach 2008-2012 zastrzyk hormonalny dla mężczyzn był początkowo bardzo obiecujący – wstrzymywał on skutecznie produkcję spermy – ale w próbach klinicznych okazał się wywoływać poważne huśtawki nastrojów oraz inne poważne efekty uboczne u przyjmujących go jednostek.

Wynaleziony przez Amerykanów żel zawiera dwa syntetyczne odpowiedniki męskich hormonów: testosteron oraz progestagen. Ten drugi obniża produkcję testosteronu przez jądra do poziomu, który blokuje produkcję spermy, a ten pierwszy przeciwdziała utracie równowagi hormonalnej, nie stymulując jednak przy tym produkcji spermy.

W próbach weźmie udział 400 par z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Chile i Kenii. Mężczyźni dostaną butelkę z żelem zaopatrzoną w pompkę i będą wcierać codziennie mniej więcej pół łyżeczki preparatu w skórę ramion.

Żel wysycha po minucie, ale jego działanie utrzymuje się przez 72 godziny, co daje zapominalskim mężczyznom pewną przewagę, jak mówi Régine Sitruk-Ware, badaczka związana z pozarządową organizacją Population Council, która jest jednym ze sponsorów badania.

Oczekuje się, że mężczyźni, którzy wezmą udział w badaniu, będą używać żelu przez przynajmniej cztery miesiące, a w tym czasie monitorowany będzie laboratoryjnie ich poziom spermy, który powinien zejść poniżej miliona na milimetr sześcienny, aby można mówić o sukcesie.

Do tego momentu ich partnerki będą także musiały używać antykoncepcji dla pełnego bezpieczeństwa, którą będą jednak w stanie odstawić, jeśli eksperyment przyniesie efekt, co pozwoli badaczom na uruchomienie drugiej fazy prób, w której mężczyźni będą używać żelu przez kolejny rok.

Metoda ta okazała się skuteczna w sześciomiesięcznym programie pilotażowym, w którym zastosowano dwa rodzaje żeli, wcierane w dwa różne miejsca, ale po analizie badań obydwa z nich połączono w jeden preparat. Jak twierdzi Régine Sitruk-Ware, żel działa lepiej od pigułki, gdyż dłużej utrzymuje się we krwi.

Finansowo, eksperymentowanie z męską antykoncepcją było przez długi czas mało opłacalne dla firm farmaceutycznych ze względu na koszt i czas trwania prób klinicznych, a także fakt istnienia skutecznie działającej pigułki antykoncepcyjnej dla kobiet.

Jednak milenialni mężczyźni nie mają nic przeciwko regulowaniu własnej płodności, w związku z czym pojawia się zapotrzebowanie na obsługę tego rynku, co udowodniła sonda z 2010, w której 25% mężczyzn chętnie odciążyłoby kobiety.

Problem polega na czym innym, mężczyźni są znacznie bardziej niekonsekwentni w przyjmowaniu leków, co może skutkować niższą efektywnością tej formy antykoncepcji, która jednak nie pojawi się na rynku szybciej, niż za pięć lat.

Conradino Beb

 

Źródło: MIT Technology Review

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: